zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami: czym jest bruksizm?

Jeśli często zgrzytasz zębami, możesz mieć bruksizm. Ten stan może powodować ból szczęki i problemy z zębami. Możesz nawet nie zauważyć, że zgrzytasz zębami podczas snu. Jeśli masz objawy bruksizmu, takie jak luźne zęby, skontaktuj się z lekarzem. Leczenie bruksizmu jest skuteczne i może obejmować nocne zgrzytanie zębami.

Co to jest bruksizm?

Prawdopodobnie raz na jakiś czas zgrzytasz zębami lub zaciskasz je. Sporadyczne zgrzytanie zębami najprawdopodobniej nie spowoduje żadnych szkód.

Ale jeśli regularnie zgrzytasz zębami, możesz cierpieć na schorzenie zwane bruksizmem. Może zaszkodzić:

  • Mięśnie żuchwy
  • Zęby
  • Stawy skroniowo-żuchwowe, które łączą kość szczękową z czaszką i umożliwiają otwieranie i zamykanie ust

Jakie są rodzaje bruksizmu?

Bruksizm może się zdarzyć, gdy nie śpisz lub śpisz. Akcja zgrzytania jest taka sama, ale bruksizm na jawie i we śnie uważa się za dwa oddzielne warunki:

Po przebudzeniu: Zaciskasz szczękę i zgrzytasz zębami w ciągu dnia z tym stanem. Zwykle wiąże się to z problemami emocjonalnymi. Uczucie niepokoju, stresu lub złości może prowadzić do zgrzytania zębami. Ale tak samo może się skoncentrować na czymś. Bruksizm na jawie często nie wymaga leczenia, jeśli istnieje większe prawdopodobieństwo, że zauważysz i przestaniesz. Zarządzanie stresem może pomóc, a nauka sposobów na stanie się świadomym może również pomóc w zmniejszeniu częstotliwości. 

Naukowcy badali bruksizm podczas snu. Odkryli, że zaczyna się jako rodzaj zaburzeń snu w ośrodkowym układzie nerwowym. Czynniki, które mogą pogorszyć problem, to:

  • Stres i niepokój
  • Alkohol
  • Niektóre leki i choroby
  • Dziedziczność (jeśli ludzie w Twojej rodzinie mają ten problem)
  • Palenie

Bruksizm podczas snu: zgrzytasz zębami podczas snu w tej formie, co może powodować więcej szkód. Możesz nie uzyskać potrzebnej pomocy, ponieważ nie wiesz, że to się dzieje. Kolejnym wyzwaniem związanym z bruksizmem podczas snu jest to, że ludzie nie zdają sobie sprawy, jak mocno zaciskają szczęki i zęby.

Jak diagnozuje się bruksizm?

Jeśli uważasz, że możesz zgrzytać zębami, udaj się do dentysty. Mogą zbadać twoje schorzenie, mięśnie szczęki i zęby pod kątem oznak bruksizmu. Pracownicy służby zdrowia często mogą zdiagnozować bruksizm na podstawie badania fizykalnego i objawów. Ale w niektórych przypadkach możesz potrzebować badania snu zwanego polisommografią. Ten test odbywa się w ośrodku snu i może dostarczyć ostatecznej diagnozy.