zgrzytanie zębami

Jak leczy się zgrzytanie zębami?

Nie ma leków na zgrzytanie zębami. Twój dentysta może wyposażyć Cię w nocną straż. Wkładasz to dostosowane urządzenie ortetyczne do ust przed snem. Chroni zęby, mięśnie i stawy skroniowo-żuchwowe przed siłą wytworzoną podczas szlifowania. Twój lekarz może również przepisać środek zwiotczający mięśnie, który należy przyjmować przed snem.

Co jeszcze mogę zrobić, aby przestać zgrzytać zębami?

Twój lekarz może przejrzeć twoje leki, aby sprawdzić, czy którekolwiek przyczyniają się do bruksizmu. Stres również może być czynnikiem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o sposobach zmniejszenia stresu:

  • Terapia poznawczo-behawioralna, rodzaj terapii rozmowej, która może pomóc w zmniejszeniu stresu
  • Ćwiczenia
  • Medytacja
  • Fizykoterapia

Inne sposoby na ograniczenie zgrzytania zębami to:

  • Unikaj alkoholu i palenia
  • Unikaj lub ograniczaj kofeinę w żywności i napojach, takich jak cola, czekolada i kawa
  • Uważaj na zaciskanie zębów w ciągu dnia. Spróbuj się powstrzymać: Trzymaj usta razem, zęby rozwarte i język za przednimi zębami
  • Nie żuj przedmiotów nieżywnościowych, takich jak ołówki czy długopisy. Unikaj także stałego, codziennego żucia gumy

Jak najlepiej zadbać o szczękę i zęby?

Może się okazać, że niektóre pozycje do spania powodują częstsze zgrzytanie zębami. Możesz być w stanie zmniejszyć bruksizm, unikając tych pozycji. Poszukaj także sposobów radzenia sobie ze stresem. Wiele osób uważa, że zarządzanie stresem może znacznie złagodzić zgrzytanie zębami. Oprócz terapii rozmową możesz spróbować w domu odprężenia, w tym ciepłej kąpieli przed snem i słuchania kojącej muzyki.

Perspektywy dla osób z bruksizmem są dobre. Dzieci często wyrastają z zgrzytania zębami w okresie dojrzewania. W przypadku dorosłych postępuj zgodnie z zaleceniami dostawcy. Na przykład, jeśli masz nocną osłonę do zgrzytania zębami, noś ją regularnie. Trzymanie się planu leczenia pomaga złagodzić objawy, dzięki czemu poczujesz się najlepiej.

Zgrzytanie zębami lub bruksizm zdarza się, gdy zaciskasz i zgrzytasz zębami. Może się to zdarzyć, gdy nie śpisz lub śpisz. Bruksizm podczas snu może powodować więcej problemów, ponieważ nie zdajesz sobie sprawy, że to robisz. Bez leczenia zgrzytanie zębami może prowadzić do problemów z zębami, mięśniami i stawami szczękowymi. Jeśli budzisz się z bólami głowy lub bolesnością szczęki, skontaktuj się z lekarzem. Mogą znaleźć dla Ciebie odpowiednie leczenie, które może obejmować nocną straż do spania. Zarządzanie stresem może również pomóc w zmniejszeniu zgrzytania zębami.