peleciarki 

Jakie są zadania peleciarki? 

Pasze granulowane zostały zdefiniowane jako „wsad aglomerowany utworzony przez wytłaczanie pojedynczych składników lub mieszanin przez zagęszczanie i przeciskanie przez otwory matryc w dowolnym procesie mechanicznym. Zasadniczo celem peletowania jest pobranie drobno rozdrobnionego, czasem zakurzonego, niesmacznego i trudnego w obsłudze materiału paszowego i uformowanie go w większe cząstki za pomocą ciepła, wilgoci i ciśnienia. Te większe cząstki są łatwiejsze w obsłudze, smaczniejsze i zwykle dają lepsze wyniki żywienia w porównaniu z paszą niepeletowaną.

Wytwarzanie nowych produktów

Granulki są zazwyczaj formowane o średnicach od 10/64” do 48/64” i będą nieco dłuższe niż średnica. Niewielka część produkcji dużych peletów o średnicy 32/64” i większej jest wytwarzana w kształtach innych niż cylindryczne; mogą być trójkątne, kwadratowe lub owalne, aw niektórych przypadkach mogą przekraczać maksymalny wymiar wskazany powyżej. Największa zwykle spotykana średnica rzadko jest większa niż 1-1/4” do 1-3/8”. W większości przypadków, w których pożądane są rozmiary cząstek mniejsze niż 10/64”, stwierdzono, że z ekonomicznego punktu widzenia bardziej zadowalające jest wytworzenie peletki 10/64” lub 12/64” i zmniejszenie jej do pożądanej wielkości cząstek przez środki kruszenia.

Prawie wszyscy hodowcy zwierząt gospodarskich zgadzają się, że zwierzęta osiągają lepsze zyski na paszy granulowanej niż na racji pokarmowej. Najbardziej logiczne powody są takie, że (a) ciepło wytworzone podczas kondycjonowania i granulowania sprawia, że ​​pasza jest bardziej strawna poprzez rozkład skrobi, (b) granulka po prostu nadaje paszę skoncentrowaną, oraz (c) granulowanie minimalizuje ilość odpadów podczas proces jedzenia. 

Pasza dla zwierząt

Gdy karmiona jest pasza granulowana, każde zwierzę otrzymuje dobrze zbilansowaną dietę, uniemożliwiając zwierzęciu zbieranie i wybór między składnikami. Testy wykazały, że większość zwierząt, jeśli ma do wyboru tę samą paszę w postaci granulatu lub zacieru, będzie preferować granulat.

Poprzez połączenie wilgoci, ciepła i nacisku na składniki paszy powstaje stopień żelatynizacji, który pozwala zwierzętom i drobiu na lepsze wykorzystanie składników odżywczych zawartych w tych składnikach.