pompy ciepła do basenów

Czy potrzebuję pompy ciepła do basenów?

Basenowa pompa ciepła to jeden z najlepszych sposobów ogrzewania basenów. Pompy ciepła są stosowane w basenach zewnętrznych i działają poprzez pobieranie ciepła z powietrza i przekształcanie go w ciepło dla basenu za pomocą technologii chłodzenia. Następnie wymiennik ciepła przenosi to ciepło do basenu przez pompę basenu i system filtracji, co pomaga równomiernie ogrzać basen w całym basenie. Wymiennik ciepła jest zwykle wykonany z tytanu, dzięki czemu nie jest podatny na korozyjne działanie chemikaliów basenowych, takich jak chlor, które normalnie uszkadzają inne metale.

Co to jest inwerterowa pompa ciepła?

Inwerterowe pompy ciepła to najnowocześniejsza technologia basenowych pomp ciepła. Pompa ciepła z inwerterem działa lepiej, ponieważ umożliwia pracę wentylatora i sprężarki w pompie ciepła ze zmiennymi prędkościami. Pracując ze zmiennymi prędkościami, pompa ciepła z inwerterem może automatycznie dostosowywać się do wymagań basenu, a także dostosowywać się do warunków pogodowych.

Na przykład, gdy basen osiągnie żądany poziom ogrzewania, falownik usłyszy, że pompa zmniejszy swoją wydajność. Z tego powodu inwerterowa pompa ciepła jest bardzo wydajna i może pomóc obniżyć koszty eksploatacji basenu.

Wady pomp ciepła

Jak w przypadku wszystkiego, istnieją pewne zalety i wady, które należy rozważyć, jeśli chodzi o instalację pompy ciepła. Chociaż pompy ciepła są bardzo wydajne, większość z nich będzie działać najlepiej tylko w cieplejszych miesiącach letnich, ponieważ pompa potrzebuje ciepłego powietrza, aby przekształcić się w ciepło basenu. Podczas gdy niektóre jednostki mogą nadal działać zimą, koszty eksploatacji pompy w okresie zimowym byłyby znacznie wyższe. Jednak kwestia ta w dużej mierze zależy od tego, czy będziesz w ogóle korzystać z odkrytego basenu w miesiącach zimowych.

Inną niewielką wadą pompy jest to, że wymagają wentylatora do odprowadzania zużytego zimnego powietrza, a ten wentylator może hałasować – około 35 decybeli – dlatego należy rozważyć umieszczenie pompy ciepła. Jeśli zdecydowałeś się przejść na pompę ciepła z inwerterem lub wybrać taką do nowej instalacji basenowej, najpierw musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Najważniejszą rzeczą jest wielkość wybranej pompy ciepła. Wybrana inwerterowa pompa ciepła musi mieć odpowiedni rozmiar. Potrzebny rozmiar zależy od powierzchni basenu, objętości i warunków, w jakich planujesz korzystać z basenu.