Pompa ciepła do basenu

Pompy ciepła do basenów – współczynnik wydajności

Basenowe pompy ciepła oferują tak imponujący współczynnik wydajności (COP) wynoszący 6,0. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii, którą zużywa pompa ciepła do basenu, wytwarza ona w zamian 6 jednostek. Jako punkt odniesienia należy wziąć pod uwagę fakt, że ani gazowe, ani elektryczne grzejniki oporowe nie mają współczynnika COP powyżej 1,0. Zasadniczo pompy ciepła do basenów są niesamowicie energooszczędne i niedrogie w eksploatacji w porównaniu z większością innych opcji. I to jest doskonałe przejście do jednej z kolejnych zalet korzystania z basenowej pompy ciepła.

Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska

W większości przypadków produkcja ciepła wymaga pewnego rodzaju spalania. Tak jest w przypadku grzejników gazowych — aby mogły wytwarzać ciepło, muszą stale spalać gaz. Proces, który niestety wiąże się z pewnymi konsekwencjami środowiskowymi. Najbardziej widoczny jest wysoki wskaźnik emisji CO2, który sieje spustoszenie w warstwie ozonowej.

Ale basenowe pompy ciepła? Nie muszą niczego palić. Przy minimalnym zużyciu prądu basenowe pompy ciepła pozyskują naturalne ciepło z powietrza. Oznacza to dwie rzeczy: basenowe pompy ciepła nie emitują CO2, co czyni je wysoce przyjaznymi dla środowiska. Kiedy więc cieszysz się kojącą ciepłą wodą w swoim basenie, pomagasz chronić środowisko i uszczęśliwiasz matkę naturę. Teraz jest to sytuacja korzystna dla wszystkich.

Trwałość

Więc co jest fajniejszego niż efektywność energetyczna, opłacalność i przyjazne dla środowiska działanie? Trwałość oczywiście. Jeśli zamierzasz zainwestować w rozwiązanie do ogrzewania basenu, potrzebujesz takiego, które będzie trwałe. I to jest dokładnie to, co otrzymujesz dzięki basenowym pompom ciepła. W rzeczywistości są jednymi z najtrwalszych rozwiązań do ogrzewania basenów na rynku.

Jak długo? Cóż, najpierw spójrzmy na sprawę z perspektywy. Grzejniki gazowe, choć początkowo tanie, nie są znane ze swojej żywotności. Średnio większość grzejników gazowych działa maksymalnie przez około 5-10 lat, zanim będzie wymagać poważnych napraw lub wymiany. To samo dotyczy elektrycznych grzejników oporowych.

Ale basenowe pompy ciepła są w tym na dłuższą metę. Wysokiej jakości energooszczędna pompa ciepła do basenu będzie działać co najmniej od 10 do 20 lat. A przy odpowiedniej konserwacji basenowej pompy ciepła i corocznych wezwaniach serwisowych, ta żywotność może z łatwością się wydłużyć. Co dziwne, jednym z najlepszych sposobów na zachowanie pompy ciepła jest po prostu jej używanie.