Amerykańskie samochody, co trzeba wiedzieć o cło i akcyzie

Zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, opłata skarbowa od takich importowanych pojazdów wynosi 10%. Nie ma żadnych wyjątków ani ulg, a więc należy taki podatek uiścić.

Samochody z USA, jakie będzie cło i akcyza

W przypadku przywozu aut z USA opłata skarbowa będzie wynosiła 10% wartości pojazdu, a także kosztów dostawy i innych dodatkowych opłat. Ile czasu trzeba czekać na samochód sprowadzony zza granicy? Wbrew popularnej opinii, sprowadzanie samochodów zza granicy nie jest czymś, co można zrobić w jeden dzień. Ciekawych informacji można poczytać na https://bestclassiccar.eu/wszystko-o-oplatach-clo-na-samocody-z-usa. Wszystko zależy od tego, jak długo można oczekiwać na samochód w USA, a także od tego, jaki środek transportu wybierzesz. Jeśli pojazd jest dostarczany drogą morską, można oczekiwać, że przybędzie on do portu w ciągu 2-4 tygodni od momentu zamówienia.

Jak wyliczyć akcyzę na samochód z USA

By obliczyć akcyzę należy podać rocznik produkcji oraz pojemność silnika. Akcyza jest wyliczana od każdej kolejnej kubicznej pojemności silnika. Przykładowo, jeżeli silnik ma pojemność 1900 cm3 i rocznik produkcji to 2017 r., podatek wynosi 1 tys. zł. Jeżeli samochód ma silnik o pojemności 2000 cm3 i ten sam rocznik produkcji, wtedy akcyza wynosi 2 tys. zł. Sprowadzenie samochodu z USA to nie jest prosty proces. Dlatego warto zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmie się całą procedurą w imieniu klienta.

Rozliczenie cło i akcyzy

Firma będzie wiedziała jak rozliczyć zakup i zwrócić podatek VAT. Profesjonalna firma będzie wiedziała jak uzyskać pozwolenie na wjazd samochodu do Unii Europejskiej, jakie dokumenty będą potrzebne i jakie stawki podatkowe trzeba będzie zapłacić. Cło i akcyza na samochody sprowadzane z USA są ustalane indywidualnie dla każdego klienta. Jest ono ustalane przez urzędy celne w zależności od masy i wartości pojazdu. Wysokość tych opłat jest ustalana na podstawie przepisy wspólnotowe, które nakładają obowiązek pobierania cła i akcyzy od towarów sprowadzanych z krajów spoza Unii Europejskiej.