Usuwanie ósemek

Usuwanie ósemek – przebieg procedury

Usunięcie zęba mądrości może przeprowadzić stomatolog lub specjalista chirurg pracujący w szpitalu. Jeśli dentysta zaleci usunięcie zębów mądrości, wykona zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej, aby ustalić, kto powinien przeprowadzić zabieg. Wszelkie opłaty i metody płatności należy omówić przed rozpoczęciem procedury.

Usunięcie zęba mądrości

Jeśli ząb nie przeszedł przez dziąsło, w dziąśle zostanie wykonane małe nacięcie (nacięcie), aby uzyskać do niego dostęp. Może być również konieczne usunięcie małego kawałka kości pokrywającego ząb. Ząb można pociąć na mniejsze części, aby ułatwić usunięcie przez otwór. Jeśli ząb przebił dziąsło, nie trzeba wykonywać nacięcia.

Poczujesz pewien nacisk tuż przed usunięciem zęba, ponieważ dentysta lub chirurg jamy ustnej musi poszerzyć zębodół, kołysząc zębem w przód iw tył przed jego wyjęciem. Nie powinieneś odczuwać bólu, ponieważ zęby mądrości są usuwane, ponieważ obszar będzie odrętwiały. Jeśli jednak odczuwasz ból podczas zabiegu, powiedz o tym dentyście lub chirurgowi jamy ustnej, aby mogli podać więcej znieczulenia.

Czas potrzebny na usunięcie zęba będzie się różnić. Proste procedury w LuxDentica.pl mogą zająć kilka minut, ale mogą potrwać dłużej niż 20 minut, jeśli są bardziej skomplikowane.

Znieczulenie

Przed usunięciem zębów mądrości otrzymasz zastrzyk miejscowego środka znieczulającego, aby znieczulić ząb i okolicę. Jeśli jesteś szczególnie zaniepokojony zabiegiem, dentysta lub chirurg może podać Ci środek uspokajający, który pomoże Ci się zrelaksować. Zwykle będzie to wstrzyknięcie w ramię.

Znieczulenie ogólne jest rzadko potrzebne do usunięcia zębów mądrości. Stosuje się go tylko sporadycznie, gdy zabieg przeprowadzany jest w szpitalu. Jednak w takim przypadku nadal powinieneś być w stanie wrócić do domu w tym samym dniu co zabieg.

Po operacji

Jeśli wykonano nacięcie, do uszczelnienia dziąsła stosuje się szwy rozpuszczające. Dentysta poinformuje Cię, jak długo trwa rozpuszczenie szwów (zwykle od 7 do 10 dni). 

Przez 24 godziny po usunięciu zęba mądrości powinieneś:

  • wypłukać usta płynem;
  • unikać picia alkoholu i palenia;
  • unikać picia gorących płynów, takich jak herbata lub zupa;
  • unikać forsownej aktywności fizycznej.

Twój dentysta może umieścić gazę na miejscu ekstrakcji i poprosić o utrzymywanie jej nacisku, zagryzając szczęki do godziny. Ma to na celu utworzenie skrzepu krwi w pustym zębodole. Zakrzepy krwi są częścią procesu gojenia, więc staraj się ich nie usuwać.