Jak działają różne przecinarki tarczowe?
Zęby piły wzdłużnej mają krawędzie tnące ustawione pod kątem 90° w stosunku do ostrza i działają jak rząd dłut; cięcie poprzeczne ma zęby przypominające nóż, które są ustawione na przemian po bokach i przecinają dwie równoległe linie po każdej stronie rzazu, tak że drewno pomiędzy nimi jest łamane. Piła tylna to piła poprzeczna z prostokątnym ostrzem i ciężkim stalowym podkładem po stronie przeciwnej do zębów; dzięki temu ostrze jest idealnie proste.
Które są najlepsze?
Spośród maszyn wykorzystujących obracającą się stalową tarczę z zębami obwodowymi, piła promieniowa jest jedną z najbardziej użytecznych. Ostrze napędzane silnikiem jest ręcznie przesuwane wzdłuż poziomo ustawionego wału lub rury, zwanej promieniowym ramieniem, które samo jest podparte przez pionową kolumnę przymocowaną do ciężkiej podstawy. Łopata silnikowa może swobodnie poruszać się w przód iw tył wzdłuż ramienia i może być ustawiana na różnych wysokościach poprzez ruch promieniowego ramienia na jego wsporniku pionowym. Zespół ostrzy silnikowych można również obracać w celu wykonywania cięć pod kątem i wzdłuż.
Piła stołowa (lub stacjonarna piła tarczowa) składa się z piły tarczowej, którą można podnosić i przechylać, wystającej przez szczelinę w poziomym metalowym stole, na którym można położyć pracę i docisnąć ją do piły. Piła ta jest jedną z podstawowych maszyn w każdym zakładzie stolarskim; z ostrzami o odpowiedniej twardości, piły stołowe mogą być również używane do cięcia prętów metalowych. Piła tarczowa lub piła do cięcia na zimno jest szeroko stosowana w stalowniach, takich jak walcownie na zimno lub tam, gdzie cięte są duże ilości prętów i wałów.
Najpopularniejsze przecinarki
Przenośna elektryczna piła tarczowa, z ostrzem przymocowanym do wału silnika, jest prawdopodobnie najczęściej używaną piłą, szczególnie przez majsterkowiczów. Z odpowiednim ostrzem może ciąć prawie każdy materiał – drewno, metale, tworzywa sztuczne, włókno szklane, blok cementowy, łupek i cegłę. Na drewnie może rozrywać, ciąć poprzecznie i wykonywać cięcia pod kątem. Piła szablasta, która jest w zasadzie wyrzynarką przenośną, porusza się w górę i w dół, a skok może sięgać nawet 2,5 cm (1 cal).
Składa się z cienkiej metalowej ramy podtrzymującej stalowy łańcuch rolkowy z zębami piły przymocowanymi w odstępach wzdłuż jego długości; zęby są nieco szersze niż łańcuch, aby zapobiec zakleszczaniu się korpusu łańcucha i ciętego materiału. Silnik elektryczny lub mały silnik benzynowy powoduje obracanie się koła łańcuchowego, pociągając za sobą łańcuch z dużą prędkością.